Sty 07 2019

Garść wartościowych wskazówek w fotografii

Published by at 11:06 pm under Fotografia

Ustawienie ostrości w fotografii to podstawowa sprawa. Obraz przedstawiany przez celownik optyczny jest stale nadawany przy największej wartości przysłony widocznej na obiektywie. Co prawda dostarcza to najjaśniejszy dostępny kadr, przekreśla to ocenę głębi ostrości przy niższych ustawieniach przysłony. Aby zobaczyć, co będzie wyglądać ostro a co będzie wyglądało na rozmyte, włącz guzik podglądu głębi ostrości kamery. Spowoduje to zablokowanie soczewki na tak nazywanej aparaturze roboczej. Widok będzie ciemniejszy, dlatego musisz zaadaptować oczy do sytuacji.

W fotografii gwiazd niezwykle istotna jest adekwatna wielkość ekspozycji. Jak wykonać serię długich ekspozycji? Istnieją dwie główne metody. Na początku masz możliwość użyć interwalometru wbudowanego w lustrzankę czy też zewnętrznego, żeby ustawić serię ujęć do stworzenia. W kolejnym etapie potrzebujesz określić czas ekspozycji na trzydzieści sekund, a następnie ustawić minimalne możliwe opóźnienie – dobrze jedną sekundę, bądź również 0,5 sekundy. W dalszej kolejności ustaw określoną wartość ekspozycji, co będzie dość proste dzięki ekspozycjom półgodzinnym. Masz możliwość także zdecydować się na drugą technikę, wykorzystując zewnętrzny spust, jaki posiada funkcję blokady mam na myśli, efekt nieustająco włączonego spustu). Następnie wybierz ujęcia seryjne w aparacie. Wadą takiej opcji jest to, że musisz mieć na uwadze, aby potem ręcznie wyłączyć robienie zdjęć, inaczej szybko zapełnisz kompletnie kartę SD.
Fotografia przyrody wymaga słusznego podejścia do tematu, a co za tym idzie dobrania właściwego sprzętu. Zależnie od od fotografowanego obiektu ważne jest, ażeby zdecydować się na optymalny sprzęt, żeby osiągnąć jak najlepsze efekty ze zdjęć. Do fotografowania w zbliżeniu owadów czy też roślin idealnie będzie pasować do obiektyw do makrofotografii. W sytuacji rozległej perspektywy użyj obiektywu szerokokątnego, aby mieć większe pole manewru.
Jeśli robisz jakieś zdjęcia w pomieszczeniach, wyposaż się w niedrogi zestaw oświetleń. Zakup co najmniej parę, pamiętając jednocześnie o statywach i reflektorach do kierowania wiązek światła. Zdecyduj się na światło ciągłe zamiast lampy błyskowej, dlatego że są one niedrogie, łatwe w użyciu i doskonałe dla amatorów, bowiem nie będziesz musiał przeprowadzać ujęć kontrolnych, żeby sprawdzić, jak cienie padają w momencie instalacji.
Fotografia polega na grze światłem. Światło dodaje fotografii kontrast oraz odpowiedni wymiar, a głównie najodpowiedniejsze światło pojawia się na końcu dnia, kiedy słońce przebywa niżej na horyzoncie. O tej porze dnia emituje dłuższe, niezwykle ekstremalne cienie, które z kolei wyłapują drobne detale.

Możliwość komentowania Garść wartościowych wskazówek w fotografii została wyłączona